Echipa FC Botoşani a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia CS Mioveni, în prima manşă a barajului pentru promovare/menţinere în Superligă.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email

Evenimente

12 iunie - Maratonul Energiei
13 iunie - Eveniment Profit: Piața de Capital.forum - Provocări pentru dezvoltarea piețelor și creșterea lichidității, Ediția a IV-a. Parteneri BCR, BVB, CEC Bank, Infinity Capital Investments, ROCA Industry, Sphera, Teraplast
17 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield, Globalworth, Meta Estate

Oaspeţii au avut prima ocazie la Botoşani, prin Alexandru Stan, în minutul 7, dar gazdele au preluat iniţiativa, fără să reuşească însă să înscrie. Miron a trimis cu capul, peste poartă, dintr-o poziţie bună, în minutul 45, iar Mioveni a înscris în minutul 45+3, prin Blănaru, dar golul a fost anulat pentru că atacantul oaspeţilor se aflase în ofsaid. Moldovenii au cerut penalti în două rânduri, minutele 57 şi 73, dar arbitrul Horaşiu Feşnic nu a acordat nimic. De cealaltă parte, Ionuţ Şerban a şutat la poartă, dar balonul a fost deviat în corner, în minutul 80, iar Ştefan Blănaru a trimis peste poartă două minute mai târziu. Portarul celor de la Mioveni a intervenit excelent în minutul 89, la şutul din careu al lui Eduard Florescu, dar elevii lui Bogdan Andone au înscris unicul gol al meciului în minutul 90+3, când angolezul Caputa Aldair a şutat de la 25 de metri şi a adus victoria gazdelor. Returul de la Mioveni se dispută vineri, 24 mai.

FC BOTOŞANI: Kukic – R. Benzar (Mitrov 44), I. Filip, Miron, Ţigănaşu – G. David (C. Petro 46), Dican (E. Lopez 46), Caputa - E. Florescu, Kaprof (Mouaddib 46), Mailat (Ofosu 72). ANTRENOR: Bogdan Andone

CS MIOVENI: Fl. Croitoru - Traşcu (Ionuţ Şerban 80), R. Garutti, Cr. Ignat, Burnea, Şerbănică - Cărăruş, A. Panait (D. Toma 40), Blănaru, Guţea (Gogor 80) - Al. Stan (Alin Şerban 76). ANTRENOR: Constantin Schumacher

Cartonaşe galbene: - / Burnea 78, Şerbănică 86

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei - Iulian Dima

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu - Cristina Trandafir

Observator: Liviu Ciubotariu